Türkiye Ne Yapmak İstiyor? - Süleyman GÖK - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Türkiye Ne Yapmak İstiyor? - Süleyman GÖK
Tarih: 23.01.2010 > Kaç kez okundu? 2605

Paylaş


Gerçekten ülkemizin gerek iç gerekse dış politikasında önemli olaylar olmaktadır. Bu olaylar dizisine baktığımız zaman çok keskin olguların olduğu ve üzerinde ciddi bir şekilde düşünülmesi gereken olayların yaşandığı bir süreçten geçiyoruz. İç politikamızın yanında dış politikamızda bir takım gelişmeler meydana gelmektedir. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlundan sonra Stratejik Derinlik ve Komşularla Sıfır Sorun politikası çerçevesinde bir misyon üstlenen dış politikamız bazılarına göre güzel, bazılarına göre ise iyi bir yolda gitmemektedir. Daha önceki yazımda belirttiğim gibi Türk Dış Politikası yöneldiği çevreler neticesinde rayına oturmuştur. Çünkü, Türkiye bazılarının söylediği gibi bir Avrupa Ülkesi değil aslında konumu itibariyle Ortadoğu ülkesidir. Bunun için bu bölgeye uzak kalma, bölge sorunlarına statükocu şekilde yaklaşmanın olanaksız olduğunu ve böyle yaklaşmanın sonucunun Türkiye açısından hiç iyi olmayacağını düşünüyorum. Ortadoğu bölgesi gerek dini merkezin olması, gerekse enerji kaynakları bakımından çok zengin ve önemli bir yerdir. Bunun için Türkiye kendi milli ve ulusal çıkarları gereği Kıbrıs”a ne kadar zaman ve önem veriyorsa bu bölgeye de o denli önem verip, politikalar üretmelidir. Ortadoğu”nun Türkiye açısından öneminin yanı sıra Ortadoğu bölgesinin de Türkiye”ye ihtiyacı vardır. Örnek vermek gerekirse; Suriye”nin Batı”ya açılan kapısının Türkiye olması gibi. Bir başka örnek ise; 2008 yılında Başbakan Erdoğan”ın DAVOS olayından sonra Araplar tarafından padişah ilan edilmesi, Arapların desteğini alması ve Ortadoğu”da Osmanlı”dan kalma mirasın varisi olması bakımından ülkemiz bölge dinamikleri açısından çok önemlidir.

Bölge dinamikleri ve Türkiye arasında bir uyumdan mı yoksa bir çatışmadan mı söz ederiz orası tartışmalıdır. Çünkü, ortadoğunun belirli sorunları vardır. Bu sorunlar çözülmeden istikrar, barış ve insan haklarından söz edemeyiz. Batılı devletlerin özellikle emperyalist strateji izleyen ülkelerin amaçları artan enerji ihtiyaçlarını karşılamak için bölgede enerji rezervine sahip olan ülkeler üzerindeki emellerini dolaylı ya da doğrudan belli etmektedir. Ülkemiz de bu emperyalist güçler tarafından yeri geldiğince kullanılmıştır. Günümüzde ise imaj olarak aktif bir dış politika izlenimi vermesine rağmen aslında bir sonuç ortada yoktur. Eğer, komşularla sıfır sorun istiyorsak ve Ortadoğu”da huzur ve istikrar istiyorsak ilk önce bağımsız bir dış politikamızın olması gerekir. İsrail-Filistin sorununda veya Suriye-İsrail arasındaki uyuşmazlıklar çözülmeden ağzımızdan düşürmediğimiz Huzur ve İstikrar, barış gibi süslü laflar havada kalır. Peki Türkiye bu sorunlarda aktif bir rol oynayabilir mi? Eğer oynasa bile sonuç alınabilir mi? Gibi soruları sorarsak; benim kişisel görüşüm olarak ülkemizin bu sorunlarda arabuluculuk yapmasının imkansız olduğunu düşünüyorum. Çünkü, Davos”tan sonra İsrail ile gerginleşen ilişkilerimiz ve Türk Halkında İsrail”e karşı oluşan imaj ülkemizin bölge dinamikleri arasındaki ilişkiyi önemli bir biçimde etkilemektedir. Bunun için arabuluculuk görevine Türkiye”nin olmamasını İsrail isteyebilir. Çünkü, tarafsızlığını yitirmiş bir görüntü veren Türkiye bu sorunda taraftır. Arap ve Filistin sorununda tarafını belli eden Türkiye aktif rol oynasa bile bir sonuç elde edemez. Eğer bu sorunun çözülmesini istiyorsak öncelikle Filistin içerisindeki çift başlılığı çözmek daha sonra bazı stratejilerle yolumuza devam etmeliyiz. HAMAS ve FK֔nün olduğu ve ikisinin”de Filistin iç Politikasında temel aktör olduğunu belirtmesi bu sorunun çözülmesindeki önemli sıkıntıların başında gelmektedir.

Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan Protokol ile son günlerde çıkan haberlere baktığımız zaman bir sıkıntının olduğu görünmektedir. Bu da bizim komşularla sıfır problemsiz yaşamak için girdiğimiz popülerist politikanın bir sonucudur. Bu protokolün imzalandığı gün ile bugünkü düşüncem hiç değişmemiştir. Ermenistan”ın soykırım iddiasından vazgeçmemesi, Karabağ topraklarının bir bölümünden çıkmaması gibi temel sorunlar dururken Türkiye”nin böyle bir antlaşmayı imzalaması ve halen tasarı halinde mecliste tutması akıllarda soru işareti bırakmaktadır. Geniş olarak baktığımız zaman, komşularla sıfır politikası şu an işlemez haldedir. Kuzey Irak”ta kağıt üzerinde kurulmamış fakat orada bir KÜRDİSTAN Devletinin olduğu herkes tarafından söylenmekte, stratejik müttefikimiz ABD tarafından her fırsatta ilan edilen ve haritalarda ülkemizin bir bölümünün yok sayılması gibi sorunlar masamızda dururken biz nasıl olurda Dış Politikamızın iyiye gittiğini ve sıfır problemimizin olduğunu iddia edebiliriz.

Sonuç olarak; Türk Dış Politikası üzerinde yorum ve analiz yapan yazar ve akademisyenlerin bu gerçekleri görmesi ve ülkemizin imajını bozan bir takım davranışlardan vazgeçmeleri gerekir. Önemli olan sağlam ve kararlı adımlarla milli menfaatlerimiz gereği amaçlarımıza ulaşmamızdır.SÜLEYMAN GÖK

Selçuk Üniversitesi, İİBF, Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi

Yorumlar
Web-Site'miz AA-Anadolu Ajansı Abonesidir.Aktif Ziyaretçi 20
Dün Tekil 1008
Bugün Tekil 180
Toplam Tekil 2380370
IP 54.210.61.41


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:11 Cemaziye'l-Ahir 1440
Şubat 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28


Körler çarşısında ayna satma, sağırlar çarşısında gazel atma.
(MEVLANA)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu