TURANSAM’ın Türk Dünyasının Sorunlarını Çözmesi İçin Strateji Planı Teklifi - Elnur Hasan Mikail - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

TURANSAM’ın Türk Dünyasının Sorunlarını Çözmesi İçin Strateji Planı Teklifi - Elnur Hasan Mikail
Tarih: 10.11.2008 > Kaç kez okundu? 3698

Paylaş


Özelde Karabağ sorunu, genelde ise tüm Türk Dünyası’nın sorunlarının çözümünde Stratejik taktik olarak BM’de, Uluslararası Arenada ve tüm Beynelmilel Teşkilatlarda Türk Dünyası mutabık bir şekilde hareket etmelidir. Çünkü Karabağ sorunu basit bir sorun değildir. Meselenin arka yüzünde Ermenistan’ın arkasında Rusya durmaktadır. Rusya ile olası savaş durumunda objektif olarak meseleye yanaşacağımız taktirde aşağıdaki gerçekleri göreceğiz:

- Rusya herhangi bir ülkeyle olası savaş durumunda seferberlik ilan edilirse 150 milyonluk nüfusunun 75 milyonunu silahlandırabilecek ve savaşa hazır duruma getirebilecek bir güçte ve kudrette ülkedir,

- Rusya, nükleer silahları, biyolojik ve kimyasal silahlar bakımından dünyada halen sözü geçen süper güçlerden biridir,

- Rusya uzay teknolojisine sahip, Baykonur Uzay üssüne sahip, uzayda 120 uydusu bulunan ve 200 civarında casus uyduya sahip ülkedir,

- Ekonomik bakımdan 2,5 trilyon ABD dolarına sahiptir. (2008 verilerine göre)

Tüm verilere dayanarak diyebiliriz ki, Azerbaycan eğer Ermenistan’a karşı bir savaş ilan ederse zararlı çıkacaktır. Bunun bir örneğini Çeçenistan savaşında gördük. Rusya 1990 yılında, 1 milyon nüfusa sahip olan Çeçenistan’ın nüfusunu 2008 yılında 450 bine düşürmeyi başarmıştır. Bunun adı dünyada soykırımıdır. Ama Rusya’ya bunu kabul ettirecek bir güç bulunmamaktadır.

Eğer Azerbaycan da Çeçenistan gibi Rusya’ya karşı bir savaş ilan ederse, savaş sonrası Nüfusu 8 milyondan 3-4 milyona hatta daha aza düşmesi muhtemeledir. Çünkü yukarıdaki verilere sahip Rusya’ya karşı, Azerbaycan’ın tek başına karşı koyması mümkün değildir. Azerbaycan’ın Milli geliri 20 milyar ABD dolarıdır(2008 verilerine göre), Rusya ekonomisin 100 de biri bile değildir bu rakam.

Türkiye’de bazı kesimler ise Azerbaycan’ın tek başına “kahraman” Çeçenler gibi Rusya’ya karşı savaşması gerektiğini iddia edip, Azerbaycanlıları hor görüp aşağılamakta ve Azerbaycan Türklerine “korkak” demektedirler. Yukarıdaki verilerin tümünün bilimsel gerçek veriler olduğunu göze aldığınız taktirde ise Türkiye’de ve Türk dünyasında Azerbaycan’ın yalnız bırakılması ve “korkak” adı verilmesinin son derece vahim bir hata ve bilgisizlik(cehalet) ürünü ortaya çıkan bir gerçek olduğunu göreceğiz.

O zaman taktiğimiz ne olmalıdır? Güçlenmek ve Rusya’ya karşı koyabilmek. Bunun için ise Azerbaycan ile Türkiye’nin birleşmesi bile yetersiz kalıyor. Tüm Türk dünyasının desteğini arkamıza almalıyız. Bu Turan coğrafyasının 300 milyonluk nüfusu ve yaklaşık 2 trilyon ABD dolarlık Milli gelire sahip ekonomi demektir. Ayrıca yine ekonomimiz yetersizdir gördüğünüz gibi Rusya’ya karşı koyabilmemiz için. Bu yüzden ilk aşamada Türk Dünyasının desteği, ikinci aşamada ise Arap Birliği’ne teklif sunularak muhtemel bir İslam Birliği’nin oluşturulması ve Rusya’ya karşı koymamız gerekmektedir.

Meseleni biraz daha büyütürsek diğer gerçeklere ulaşırız. Günümüzde İslam dünyası’na karşı Siyonistler tarafından ilan edilmemiş bir savaşın Afganistan savaşıyla başlaması ve Irak’ta 1 milyon Müslümanın katliyle devam etmesi durumu da, siyaset bilimcilere çok şeyi anlatmaktadır. Son olarak İslam dünyasının ister ekonomik, ister kültürel açıdan en güçlü ülkesi olan Türkiye’nin İslam Birliği’nin oluşumu için adımlar atması gerekmektedir. Bu durumda Türk Dünyası ve İslam dünyası sorunlarını çözebilecektir.

Biz TURANSAM olarak bu işte bir adım attık. Henüz sponsor bulamasak da, tüm Türk Devlet ve özerk devlet ve topluluklarını araştıran masalar kurduk. Halen gönüllü çalışan 50 üyemiz var. 20 ülkede temsilciliklerimiz mevcut ve Türkiye çapında 25 ilde örgütlendik.

Ben Uluslararası İlişkiler Uzmanı olduğum için yalnız rakamlara bakarım ve gerçeklerle uğraşırım. Hayallerle konuşmak bize yakışmaz. Nasıl ki, Türkiye hükümeti bugün AB’ye üye olmak için can atıyor işte bu bir hayaldir. AB, Türkiye’yi hiçbir zaman AB’ye almayacaktır, çünkü orası bir Hıristiyan Topluluğudur, ayrıca AB’de Yunanistan bulunmaktadır. Yunanistan her seferde Türkiye’nin tam üyeliğini veto edecektir. Ayrıca Türk Birliği gibi hayal değil gerçek olan bir birliği kurup orada lider ülke olmak varken Türkiye bugün 50 seneden beri AB’nin kapısında sürünmekte ve Türkiye’yi Dünya Kamuoyunda küçük düşürmektedir. Bu Türkiye’nin ve Türklüğün Tarihine de yakışmamaktadır. Atalarımız Osmanlı, Safevi, Göktürk, Hun, Hazar ve toplam 16 İmparatorluk kurmuş Türklere 2 Dünya Savaşı çıkarmış Avrupa Birliği’nin kapısında sürünmek hiç yakışmıyor. Dost acı söyler ve gerçeği söyler. Ben bir dostum ve acı söylerim.

Başka alternatifi olan kendi alternatifini öne sürsün eğer bunun dışında alternatifi olan varsa benimle şahsen irtibata geçsin. Benim önerim ve projem budur. Türk-İslam Birliği. Diğer tüm alternatifler Türkün zararına olacaktır. Türkün Türk’ten başka dostu yoktur ilkesini ve tüm Müslümanlar kardeştir ayetini düstur edinerek, elde Kuran, rehber Turan şiarıyla Büyük ve muhteşem yeni Türk-İslam İmparatorluğunu hortlatmak görevi bize, 21. Yüzyıl Türk gençliğine düşmektedir. Bu yolda korkmak, yorulmak ve yılmak bize haramdır artık.

Elnur Hasan MİKAİL

Uluslararası İlişkiler Uzmanı

TURANSAM Genel Başkanı

http://www.turansam.org

http://www.emikail.com

emikail@yahoo.com

0555 556 5937

NOT: Bu rapor aynı zamanda ATAF (Azerbaycan Türkiye Tarih Araştırmalar Vakfı)’ın Strateji Komisyonu üyesi Elnur Hasan MİKAİL tarafından ATAF’ın 14-18 Kasım, 2008 tarihleri arasında Bakü/ AZERBAYCAN’da yapılacak olan 3. Toplantısına Strateji Komiyonu’na değerlendirilmek üzere sunulmuştur. Rapor 23 Ekim, 2008 tarihinde Konya’da hazırlanmıştır.

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 22
Dün Tekil 1152
Bugün Tekil 1146
Toplam Tekil 2558332
IP 54.172.234.236


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:12 Zi'l-ka'de 1440
Temmuz 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Kargalar ötmeye başlayınca bülbüller susar.
(MEVLANA)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 8.106 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu